„Galimybė gaminti produktus iš šalyje auginamų pluoštinių kanapių dabar yra vyriausybės reikalas. Seimas padarė savo darbą. Poįstatyminiai aktai – jų darbas. Parlamentinė kontrolė bus,“ – teigia Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.
Tomas Čyvas
-
Pluoštinių kanapių auginimo klausimas buvo Seime išspręstas beveik prieš dešimtmetį. Prieštaravimų buvo, tačiau Jūs visada buvote už šį progresą. Tiesa, ilgą laiką buvo galima tik jas auginti, kaip žaliavą. O produktus iš jų gamindavo kitų šalių verslas? Birželį lyg ir susiprotėta, kad tai neracionalu. Kokioje dabar viskas stadijoje?
-
Taip. Situacija buvo daug metų absurdiška, netgi tragikomiška. Tiek medicinai, tiek kosmetikai, tiek kitai pramonei reikalingas žaliavas auginome, o produktų iš jų negaminome. Gamino kaimyninių šalių verslas, kuris nusiimdavo grietinėlę nuo puodelio. Taip ir mokesčiai išeidavo į kitų šalių biudžetus – lyg mums jų nereikėtų. Dabar lyg ir prasiveržėme. Įstatymai visi reikalingi priimti, poįstatyminiai aktai ruošiami. Mes artimiausiame Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje galvojame padaryti parlamentinę kontrolę, pasitikslinti kada juos ruošiamasi svarstyti.
- Verslas jau stovėjo starto pozicijoje, o dar niekas nevyksta. Ar mes ne per stipriai vėluojame tuo klausimu? Anokia paslaptis, kad net medicininį aliejų daug kas iš Lietuvos vėžininkų pirkdavo šešėliniu būdu? Kam to reikia?
-
Taip. Aišku vėluojame. Vėluojame labai rimtai. Kokiais aštuoniais metais mažiausiai. Lietuva pluoštinių kanapių auginimą įteisino 2013 metais, o Europos Sąjunga daug seniau. Ką jau kalbėti apie perdirbimą ir prekybą galutiniais produktais. Per tą laiką buvo nepriimti reikalingi sprendimai, netekome daug biudžeto pajamų, žmonės negavo reikalingų paslaugų, produktų arba gavo juos kitais keliais. Kodėl taip nutiko? Reikia klausti politikų ir valdininkų, kurie tam, aršiai priešinosi. Tiek Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM), tiek Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM). Apie tai asmeniškai rengiau ir Seimo Žemės ūkio komiteto, kurio vicepirmininku buvau, klausymus, ir viso Seimo konferenciją. Ne vienas, žinoma su kolegomis. Buvo viešai išaiškinta, papasakota, parodyta – ką galima pagaminti iš tos kanapės ir kiek uždirbti. Nuo medicininių aliejų, iki ekologiškų puodelių, vietoje plastikinių. Ne visi norėjo girdėti. Daug kam visur vaidenosi tik narkomanija.
-
Buvo ir opozicijos. Net dėl auginimo girdėjau iš tuometinio SAM vadovo Aurelijaus Verygos atsiųstų į klausymus moterų, kad narkotinės medžiagos gali patekti į dirvą net iš augalų.
-
Būtent. Jau tada juokavau, kad narkotikais užsikrės pradžioje sliekai, o paskui ir žuvys, o nuo jų viskas pateks žmonėms, paskui, per kosmines programas, gali patekti į Mėnulį ar Marsą. Tai buvo keistos, gana fanatiškos šnekos. Reikia ir tuometinio SAM vadovo, ir to paties Ramūno Karbauskio, Agnės Širinskienės paklausti – kodėl jie visi buvo prieš, viską įkyriai stabdė? Dėl to juk žalos patyrė ir į kanapes investavę ūkininkai. Aš visada buvau iniciatorius dėl pluoštinių kanapių auginimo, perdirbimo. Aš nieko negalėjau padaryti, buvome opozicijoje prieš valdančiąją daugumą. Politinės valios iš valdančiųjų vadovų nebuvo. Netgi priešingai. Kada pasikeitė dauguma, pavyko tai padaryti. Gaila, kad tam prireikė 3 Seimo kadencijų. Dabar svarbu nesustoti.
-
Bet dabartinė Vyriausybė juk nėra tam priešiška?
-
Ne. Dabar jai svarbu laiku susitvarkyti su poįstatyminiais aktais, reguliavimu. Suprantu, kad yra kitų temų – migrantai, pandemija, bet atsikalbinėjimų nepriimsime, nes įstatymas yra įstatymas. Kartoju – parlamentinė kontrolė artimiausiame Seimo komiteto posėdyje.
*****
„2021 metų birželio mėnesį priimtame Pluoštinių kanapių įstatyme apibrėžta, kas laikoma pluoštinėmis kanapėmis – tai kanapinių (Cannabaceae) šeimos sėjamosios kanapės (Cannabis sativa L.) rūšies veislių augalai, kurių išdžiovintoje medžiagoje tetrahidrokanabinolio yra ne daugiau kaip 0,2 procento ir pluoštinėmis kanapėmis sodininkystei –pluoštinės kanapės, agrotechniniais ar fitosanitariniais tikslais auginamas tarp kitų sodo ar daržo augalų arba šalia jų.
Pluoštinių kanapių produktais laikomos perdirbti skirtos žaliavinės pluoštinių kanapių dalys ir pluoštinių kanapių sėklos.
Pluoštinių kanapių gaminiais laikomas galutiniam vartojimui skirtas iš pluoštinių kanapių produktų pagamintas maistas, pašarai, kosmetika ir kiti gaminiai su pluoštinių kanapių produktais.
Įstatyme reglamentuoti pluoštinių kanapių auginimo ir auginimo priežiūros reikalavimai. Pluoštines kanapes leidžiama auginti pluoštinių kanapių produktų ir pluoštinių kanapių gaminių gamybai, sodininkystei arba moksliniais eksperimentiniais, selekcijos ir naujai sukurtų veislių ūkinio vertingumo tyrimo tikslais, siekiant jas įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą.
Taip pat nustatyti privalomi reikalavimai pluoštinių kanapių augintojams: kur auginti pluoštines kanapes, kokias veisles auginti, kam teikti informaciją apie numatomą pluoštinių kanapių auginimą, pasėtus plotus, informuoti apie pluoštinių kanapių žydėjimą; kaip deklaruoti pluoštinių kanapių pasėlių plotus; kur laikyti produktus ir kt.
Įstatyme reglamentuota, kad pluoštinių kanapių sodininkystei augintojas gali auginti pluoštinių kanapių augalus ne didesniame kaip 0,1 ha žemės valdos plote, sėdamas iki 20 šių augalų vienetų į 0,01 ha.
Šis įstatymas netaikomas pluoštinių kanapių gaminiams, kurie Farmacijos įstatyme apibrėžti kaip farmacijos produktai. Kosmetikos gaminiams šis įstatymas taikomas tiek, kiek tai neprieštarauja 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių nuostatoms.
Įstatymas priimtas už balsavus 92, prieš – 8, susilaikius 18 Seimo narių. Jis įsigalios lapkričio 1 d.”, – lrs.lt