Ar esate tas žmogus, kuris savaitgaliais žiūri dokumentinius filmus apie laukinę gamtą? O gal labiau domitės istoriniais įvykiais? Jei atsakėte “taip” į abu klausimus, galime spėti, kad visada ieškote naujų potyrių ir žinių, na, o jei dar ir mėgstate kanapių produktus, šis straipsnis kaip tik jums. Čia pateiksime įdomių istorinių faktų apie kanapes, kuriais galėsite visą vakarėlio dėmesį sutelkti į save ir nustebinti draugus dar negirdėta ar ne dažnai žinoma informacija apie vis labiau populiarėjantį augalą – kanapes.
- Pirmasis JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas augino kanapes. Prezidentui priklausantys ūkiai Vernono kalne buvo naudojami auginti kanapes. Iš kanapių buvo gaminamas popierius, virvės, burių drobės, drabužiai ir žvejybos tinklai.
- 17-ojo amžiaus Virdžinijos (JAV) asamblėja pareikalavo, kad jos gyventojai augintų kanapes. 1632 metai, Anglijos laivynui reikalingos kanapės savo burlaiviams. Taigi, Virdžinijos asamblėja reikalavo, kad kiekvienas sodintojas suteiktų linų ir kanapių sėklų kitiems ir jie vėl sėtų tą patį.
- Iki 1937 metų medicininės kanapės buvo legalios JAV. Prieš 1906 m. pasirašytą Gryno maisto ir vaistų įstatymą vaistinių tinktūrų gamintojai kanapes naudojo kaip bendrą ingredientą, kurio net nereikėjo paminėti etiketėje! Tačiau tada kanapės greitai buvo susietos su tuo metu augančia antimeksikietiška pasaulėžiūra. Haris Anslingeris, Federalinio narkotikų biuro komisaras, pasinaudojo šia situacija, kad padėtų duoti startą 1937 metų Marihuanos mokesčio įstatymui, dėl kurio kanapės dauguma žmonių tapo neįperkamos.
- Pietų Azijoje esantis Butanas turi per daug laukinių kanapių. Butano karalystėje kanapės yra tokios pat paplitusios kaip žolė. Auga visur – gamtoje, miestuose – net ir šaligatvių plyšiuose. Kai kas kanapes naudoja šerti kiaulėms, tačiau dažniausiai jos laikomos piktžole.
- Šekspyras rūkė kanapės. Mokslininkai aptiko 400 metų senumo pypkes Šekspyro sode prie jo namų Stratforde prie Eivono. Iš 24 rastų pypkių aštuoniose iš jų buvo kanapių pėdsakų.
- Anglies šachtose įstrigusiems Čilės kalnakasiams buvo duota kanapių. 2010 m. Čilėje įvyko kalnakasybos avariją, kai 33 kalnakasiai įstrigo 700 metrų po žeme ir ten pragyveno 69 dienas. Vietiniai žmonės norėdami padėti įstrigusiesiems susidoroti su sunkia situacija kontrabanda gabeno kanapes, kurias įdėdavo į laiškus ir įmesdavo pro šachtos tarpus. Taip kalnakasiai lengviau praleido laiką ir susidorojo su panika. Jie rūkė tiek, kad vyriausybė svarstė galimybę panaudoti narkotikus uostantį šunį, kad perimtų kanapėmis užpildytus laiškus.
- Ričardas Niksonas nesąmoningai padėjo Luisui Armstrongui per JAV muitinę nelegaliai gabenti kanapes. Vargu ar tai atrodo tikėtina, ir, deja, istorija gali būti išgalvota. Tačiau save vadinantis agentų provokatoriumi ir Niksono biografas Rodžeris Stone’as sako, kad Ričardas Niksonas buvo didžiulis Luiso Armstrongo gerbėjas. Taigi 1958 m., kai viceprezidentas Niksonas buvo Niujorko oro uoste ir pamatė labai nervingą Luisą Armstrongą, kuris atsitiktinai nešėsi tris svarus kanapių savo lagamine, ir ruošėsi pereiti muitinės patikrinimą, Niksonas nuėjo prie jo, pasiūlė panešti Armstrongo krepšius ir tiesiog be vargo praėjo muitininką pro apžiūrą.
- Žmonės kanapes vartoja mažiausiai 12 000 metų. Remiantis knyga “Marihuana: The First 12 000 Years”, kanapės yra vienas iš seniausių žmonijos augalinių kultūrų. Manoma, kad kanapių augalai išsivystė Vidurinės Azijos stepėse, ypač regionuose, kurie dabar žinomi kaip Mongolija ir Pietų Sibiras.
- Senovės egiptiečiai naudojo kanapes klizmoms atlikti. Nors šis būdas ir atrodo ekstremalesnis, nei, pavyzdžiui, kanapių rūkymas, jis dar geriau leidžia kūnui įsisavinti kanapių savybes. Na, o senovės egiptiečiai atliko ne tik klizmas, jie taip pat naudojo kanapes glaukomai ir uždegimams gydyti.
- Kanapės buvo pirmasis produktas, parduotas internetu. Žinoma, tai buvo pardavimas juodojoje rinkoje, bet tai nė kiek nesumažina šio fakto vertės, tiesa? Aštuntojo dešimtmečio pradžioje Standfordo studentai naudojo savo ARPANET paskyras Standfordo universiteto Dirbtinio intelekto laboratorijoje, kad susisiektų su Masačusetso technologijos instituto studentais, ir suorganizuotų nelegalią kanapių prekybą.
Šaltiniai: Marijuana’s History: How One Plant Spread Through the World; 21 Fun and Interesting Facts about Cannabis